|| POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ | POWRÓT DO LISTY MIESZANEK ||


Polska Łąka Kwietna

Polska łąka kwietna

Mieszanka nasion do zakładania łąki wieloletniej koszonej raz lub dwa razy do roku, na szeroki zakres gleb przeciętnych. W składzie kilkanaście typowych kolorowych kwiatów łąkowych m.in. złocień pospolity, jaskier ostry, świerzbnica polna i firletka poszarpana. Łatwa w utrzymaniu kolorowa alternatywa dla trawnika. Idealna jako wypełnienie dalszych części ogrodu (których nie mamy czasu kosić zbyt często) oraz do przyozdabiania parkowych polan (jak na zdjęciu).

inny przykład założonej łąki

Skład:

Złocień zwyczajny Leucanthemum vulgare
Komonica zwyczajna Lotus corniculatus
Cieciorka pstra Securigera varia
Jaskier ostry Ranunculus acris
Jaskier wielokwiatowy Ranunculus polyanthemos
Świerzbnica polna Knautia arvensis
Wyka - różne gatunki zależnie od partii, głównie wyka kosmata V. villosa, brudnożółta V. grandiflora, ptasia V. cracca
Kozibród łąkowy Tragopogon pratensis i/lub wschodni T. orientalis
Krwawnik pospolity Achillea millefolium
Chaber łąkowy Centaurea jacea
Marchew dzika Daucus carota
Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi
Brodawnik zwyczajny Leontodon hispidus
Bukwica pospolita Stachys officinalis
Krwiœciąg lekarski Sanguisroba officinalis
Maruna bezwonna Tripleurospermum inodorum
Mak polny Papaver rhoeas
Chaber bławatek Centaurea cyanus
Kąkol polny Agrostemma githago
Rumian austriacki Anthemis austriaca
Chaber austriacki Centaurea phrygia - śladowo

Uwaga! Proporcje między gatunkami ulegają pewnym sezonowym wahaniom w zależności od zbiorów i popytu.

PRZYKŁADOWY FILMIK Z ŁĄKĄ

TUTAJ ZOBACZYSZ JAK ROŚLINY WYGLĄDAJĄ KILKA TYGODNI PO WYSIANIU

TUTAJ ZOBACZYSZ JAK ŁĄKA WYGLĄDA W PIERWSZYM ROKU

TUTAJ ZOBACZYSZ JAK ŁĄKA WYGLĄDA W DRUGIM ROKU


ZAKŁADANIE ŁĄKI

Pod łąkę wybieramy teren o glebie świeżej, nie za suchej lub w miejscu gdzie możliwe jest podlewanie w okresach suszy.

Łąkę najłatwiej założyć jest na terenie pozbawionym rośliności i odchwaszczonym.Teren należy zaorać i zbronować lub przygotować ręcznie przekopując łopatą i motyką. Ważne aby glebę bardzo starannie rozdrobnić, w celu zapewnienia dobrych warunków do kiełkowania nasion. Z reguły nie stosujemy nawożenia. W wypadku bardzo żyznych gleb ogrodowych i innych miejsc intensywnie wcześniej nawożonych wskazane jest nawet usunięcie części warstwy próchniczej. Gatunki łąkowe mają różnorodne wymagania co do kiełkowania - jedne kiełkują szybko bez spoczynku, inne wymagają niższej lub wyższej temperatury, a nieliczne gatunki muszą przejść okres spoczynku w zimnej i wilgotnej glebie. Dlatego też kiełkowanie łąki jest nierównomierne, a czas wysiewu mało ważny o ile zapewnimy wysoką wilgotność gleby w pierwszych miesiącach. Stosuje się różne terminy siewu np. wczesna wiosna (marzec-maj), późna jesień po pierwszych silnych przymrozkach (listopad) - rośliny wykiełkują wiosną, a także okres letni, jeśli zapewnimy podlewanie.

Do wysiewu najlepiej zmieszać nasiona z trocinami lub piaskiem (jedno wiaderko na kilkadziesiąt gramów nasion) aby zapewnić równomierność obsiewu. Zalecana gęstość siewu wynosi 2 g mieszanki na 1 m kw. lub 0,5-1 g mieszanki zmieszane z 2 g mieszanki traw łąkowych, najlepiej kostrzewy czerwonej. Wysiane nasiona nie powinny być przykryte glebą (niektóre wymagają do kiełkowania światła), wystarczy jeśli glebę lekko ubijemy nogami lub mechanicznie, aby nasiona miały kontakt z wilgotną glebą.

Jakie są zagrożenia dla nowo założonej łąki? Po pierwsze to możliwość obumarcia młodziutkich siewek wskutek suszy lub nagłych mrozów. Po drugie pojawienie się chwastów, które zagłuszą rośliny łąkowe, dlatego tak istotne jest zupełne odchwaszczenie gleby - pielić możemy tylko kiedy jesteśmy pewni, że usuwamy chwasty, a nie wysiane rośliny. Wiele chwastów rośnie szybko, ale są wrażliwe na koszenie, dlatego możemy je wyniszczyć kosząc teren kosiarką ustawioną w najwyższym położeniu (wysokość koszenia 10-15 cm). Właściwe rośliny łąkowe będą jeszcze niższe albo łatwo zregenerują przycięte pędy.

UŻYTKOWANIE ŁĄKI

Aby zapobiec inwazji roślinności leśnej i zaroślowej łąka musi być koszona. Poszczególne gatunki łąkowe różnie reagują na koszenie. Tradycyjnie użytkowane łąki kośne zwykle koszone są dwa razy do roku, czasem trzy razy lub raz w roku lub tylko raz na dwa lata.

Dla zapewnienia obfitego kwitnienia jak największej ilości gatunków najlepsze efekty daje koszenie raz w roku na początku lata (czerwiec - lipiec). Częstsze koszenie ułatwia chodzenie po łące ale ogranicza ilość gatunków kwitnących latem. Z reguły większe gatunki łąkowe (chaber łąkowy i austriacki, świerzbnica polna, kozibród, przytulia właściwa i biała itp.) rozwijają się lepiej przy rzadkim koszeniu (raz w roku lub raz na kilka lat), a niższe gatunki lepiej rosną na łąkach kilka razy w roku. Nigdy nie kosimy łąki wcześniej niż w czerwcu, ponieważ istnieje duża grupa bardzo ozdobnych gatunków kwitnących w maju i czerwcu, które wyginęłyby stopniowo jeśli zostaną skoszone za wcześnie. Jeśli zależy nam jedynie na tych wcześnie kwitnących gatunkach (firletka, złocień, brodawnik, mniszek, jaskry) to od czerwca, po ustaniu ich kwitnienia, łąkę kosić można nawet co trzy tygodnie. Ograniczy to jedynie prawie zupełnie kwitnienie późnoletnich gatunków. Zainteresowani eksperymentowaniem mogą spróbować zróżnicować częstość koszenia w różnych częściach łąki, np. kosząc część łąki raz na dwa lata, a część kilka razy w roku.

Bardzo ważne jest aby zostawić skoszoną trawę na łące, żeby mogły wyschnąć i wysypać się nasiona zawiązane przez rośliny. Po kilku dniach siano usuwamy lub palimy na miejscu.

Większość gatunków łąkowych jest wieloletnia. Niektóre z gatunków kwitną już w pierwszym roku, inne po 2-3 latach.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy mogę wsiać mieszankę nasion w istniejący trawnik?
Niestety jest to mało efektowna metoda, choć daje pewne rezultaty, ponieważ niektóre gatunki dobrze kiełkują nawet w trawie. Najlepiej jednak łąkę założyć od nowa albo wycinać w darni kółka o średnicy 1-2 m i wsiewać mieszankę w takie kółka. W ten sposób możemy też wzbogacić istniejącą łąkę o nowe gatunki.

Czy łąkę kosimy kosiarką jak trawnik?
Łąkę kosimy rzadziej niż trawnik, nie ważne czy kosiarką, czy kosą.

Jak nawozić łąkę?
W większości przypadków łąki nie nawozić. W uboższej glebie kwiaty będą niższe, ale większość gatunków rosła będzie z podobną prędkością. W zbyt żyznej ziemi kilka najsilniej rosnących gatunków zwykle zagłusza te wolniej rosnące. W dawnych czasach łąki kośne były zwykle nie nawożone. Stracony azot uzyskiwany jest z powietrza przez rośliny motylkowe, a inne składniki wydobywane z głębszych warstw ziemi przez korzenie. Oczywiście takie użytkowanie prowadzi do częściowego wyjałowienia gleby, ale po pierwsze pojedyncze koszenie zabiera mało składników odżywczych, po drugie to właśnie wyjałowione łąki są często najbogatsze w gatunki! Bezpiecznym sposobem nawożenia jest palenie ususzonego siana po skoszeniu łąki i rozrzucenie popiołu po łące.Dla suchych i piaszczystych gleb początkowe jednokrotne nawożenie jest wskazane, najlepiej w połączeniu z dodaniem gliny i wapna oraz z silnym podlewaniem.

Łąki występują na glebach o różnej żyzności, w zależności od gleby inne gatunki uzyskają dominację na łące, efekt na glebie ogrodowej jest więc bardzo trudny do przewidzenia. Najlepsze rezultaty dają gleby gliniaste o małej zawartości próchnicy.

Czy mieszankę nasion kwiatów łąkowych należy zmieszać z nasionami traw?
Tak i nie. Trawy są naturalnym składnikiem łąk i dla niektórych osób stanowią wartość estetyczną taką jak kolorowe kwiaty. Niestety na naturalnych łąkach więcej jest traw trudno dostępnych w handlu, natomiast wiele traw powszechnie sprzedawanych np. kupkówka, wyczyniec, rajgras angielski może stanowić zagrożenie dla słabiej rosnących gatunków kwiatów. Mniej groźnymi, nie tak ekspansywnymi gatunkami są np. drżączka, grzebienica, konietlica i kostrzewa czerwona. Z drugiej szybko kiełkujące trawy stanowią osłonę dla bardziej wrażliwych siewek kwiatów. Dylemat czy wysiewać mieszanki kwiatów łąkowych: z trawami czy bez, nie został ostatecznie rozwiązany. Osobiście nie polecam dodawania sklepowych mieszanek traw, ale decyzja należy do Państwa! Proszę jedynie pamiętać, aby nie wysiać traw zbyt gęsto (nie gęściej niż 2 g na m kw.). Moim zdaniem lepiej jest traw na wszelki wypadek nie wysiewać lub wysiewać osobno płaty trawy i płaty kwiatów.

Czy w pierwszym roku uzyskam już dywan kwiatów?
W pierwszym roku zakwitną niektóre gatunki, większość gatunków zakwitnie w drugim roku w pierwszym jedynie przygotowując się do kwitnienia i produkując rozety liści.

Ile lat łąka może rosnąć w tym samym miejscu?
O ile będziemy ją regularnie kosić i nie zostanie opanowana przez niepożądane gatunki, z powodu przenawożenia łąka, może trwać w tym samym miejscu przez setki lat. Co więcej, w dalszych latach pojawić się mogą jakieś nowe gatunki kwiatów łąkowych rosnące w sąsiedztwie.

Czy maki mogą rosnąć na łące?
Mak to jedna z najpiękniejszych roślin. Niestety nie znosi koszenia. Mak polny jest przeze mnie dodawany do mieszanek łąkowych ponieważ daje dużo koloru w pierwszym roku, kiedy właściwe gatunki łąkowe są słabo rozrośnięte. Nawet po jednym skoszeniu ginie. Mak możemy uprawiać wraz z innymi chwastami polnymi nie znoszącymi koszenia np. chabrem bławatkiem, kąkolem, rumianem polnym i złocieniem polnym (patrz mieszanka Chwasty Polne).

PORTRETY GATUNKÓW Z MIESZANKI POLSKA ŁĄKA KWIETNA

Komonica zwyczajna Lotus corniculatus
Komonica zwyczajna Lotus corniculatus

Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi
Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi

Złocień zwyczajny Leucanthemum vulgare
Złocień zwyczajny Leucanthemum vulgare

Świerzbnica polna Knautia arvensis
Świerzbnica polna Knautia arvensis

Brodawnik zwyczajny Leontodon hispidus
Brodawnik zwyczajny Leontodon hispidus

Kozibród łąkowy Tragopogon pratensis
Kozibród łąkowy Tragopogon pratensis

Krwawnik pospolity Achillea millefolium
Krwawnik pospolity Achillea millefolium

Wyka ptasia Vicia cracca
Wyka ptasia Vicia cracca

Chaber łąkowy Centaurea jacea
Chaber łąkowy Centaurea jacea

Marchew dzika Daucus carota
Marchew dzika Daucus carota

Chaber austriacki Centaurea phrygia
Chaber austriacki Centaurea phrygia